Tell us about yourself:
New iOS developer. Ham radio operator. Life member of ARRL. Caregiver to adult son who has autism. Likes to play chess.
Area of knowledge and what I know well:
I am a retired software engineer who knows a little bit about computers and electronics.
Ace Icon
The ACE badge is awarded to Online Community members who have been recognized by peers for their high value contributions.

Learn More

The Online Community ACE program enables you to be recognized by your peers for consistent, high value contributions to the Community.

Are you ready to become an ACE? Here's how:

  • Upload Your Profile Picture
  • Fill Out the "Tell us about yourself" Section
  • Share Your "Areas of knowledge"
  • Receive 25 Kudos (excluding Politics, Current Events forum) during rolling six month period
  • Be In Good Standing Without Community Violations For At Least 30 Days

All Activity

I think there needs to be a group of active users which can report problems directly to the website administrators.  Why isn’t there a message about this problem displayed when you login?I enjoy the rewards program but it takes the fun out of it when...
JeffreyW915356 03-06-2023 06:08 AM
0
Replies
2
Kudos
2165
Views
A new version is available of the iOS app which allows quick comparison between product sizes. This App can help you save money at the grocery store! It compares the unit cost for up to 3 different sizes of a product.The size with the lowest unit cos...
JeffreyW915356 12-20-2022 07:56 PM
0
Replies
0
Kudos
884
Views
Watching a how to video is not a viable option in this case because the person can’t remember long enough to use the information.  I have searched the web and not found the reference card that I think would help.  I am going to try and make one.  I h...
JeffreyW915356 11-09-2022 05:20 AM
0
Replies
0
Kudos
1143
Views
You can use a calculator to determine the unit cost of one size at a time.  I find it difficult to keep 3 values in my head long enough to figure out which is the best deal.  My App is way faster than using a calculator!  I designed it to be simple t...
JeffreyW915356 11-09-2022 05:15 AM
0
Replies
0
Kudos
1261
Views
You can save money by purchasing the size of a product which has the lowest cost per unit.  For example which is the better value:  a dozen eggs for $1.97 or 18 eggs for $3.49?  That is an easy one.  What about when a product comes in 3 different siz...
JeffreyW915356 11-07-2022 07:20 AM
2
Replies
0
Kudos
1355
Views
I think there needs to be a group of active users which can report problems directly to the website administrators.  Why isn’t there a message about this problem displayed when you login?I enjoy the rewards program but it takes the fun out of it when...
JeffreyW915356 03-06-2023 06:08 AM
0
Replies
2
Kudos
2165
Views
A new version is available of the iOS app which allows quick comparison between product sizes. This App can help you save money at the grocery store! It compares the unit cost for up to 3 different sizes of a product.The size with the lowest unit cos...
JeffreyW915356 12-20-2022 07:56 PM
0
Replies
0
Kudos
884
Views
Watching a how to video is not a viable option in this case because the person can’t remember long enough to use the information.  I have searched the web and not found the reference card that I think would help.  I am going to try and make one.  I h...
JeffreyW915356 11-09-2022 05:20 AM
0
Replies
0
Kudos
1143
Views
You can use a calculator to determine the unit cost of one size at a time.  I find it difficult to keep 3 values in my head long enough to figure out which is the best deal.  My App is way faster than using a calculator!  I designed it to be simple t...
JeffreyW915356 11-09-2022 05:15 AM
0
Replies
0
Kudos
1261
Views
You can save money by purchasing the size of a product which has the lowest cost per unit.  For example which is the better value:  a dozen eggs for $1.97 or 18 eggs for $3.49?  That is an easy one.  What about when a product comes in 3 different siz...
JeffreyW915356 11-07-2022 07:20 AM
2
Replies
0
Kudos
1355
Views
I think there needs to be a group of active users which can report problems directly to the website administrators.  Why isn’t there a message about this problem displayed when you login?I enjoy the rewards program but it takes the fun out of it when...
JeffreyW915356 03-06-2023 06:08 AM
0
Replies
2
Kudos
2165
Views
A new version is available of the iOS app which allows quick comparison between product sizes. This App can help you save money at the grocery store! It compares the unit cost for up to 3 different sizes of a product.The size with the lowest unit cos...
JeffreyW915356 12-20-2022 07:56 PM
0
Replies
0
Kudos
884
Views
Watching a how to video is not a viable option in this case because the person can’t remember long enough to use the information.  I have searched the web and not found the reference card that I think would help.  I am going to try and make one.  I h...
JeffreyW915356 11-09-2022 05:20 AM
0
Replies
0
Kudos
1143
Views
You can use a calculator to determine the unit cost of one size at a time.  I find it difficult to keep 3 values in my head long enough to figure out which is the best deal.  My App is way faster than using a calculator!  I designed it to be simple t...
JeffreyW915356 11-09-2022 05:15 AM
0
Replies
0
Kudos
1261
Views
You can save money by purchasing the size of a product which has the lowest cost per unit.  For example which is the better value:  a dozen eggs for $1.97 or 18 eggs for $3.49?  That is an easy one.  What about when a product comes in 3 different siz...
JeffreyW915356 11-07-2022 07:20 AM
2
Replies
0
Kudos
1355
Views
Latest Tags
No Tags Yet
Public Statistics
Date Registered ‎09-02-2021 04:28 PM
Last Visited ‎09-28-2023 08:11 PM
Total Messages Posted 12
Total Kudos Received 7
cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 
Users